דגשים בבחירת קורס
אייל-סגל
אייל סגל
מפתח תוכנה

אני מדור ה-y, אז כבר כשנולדתי נוסף ל-cache החלומות, אי שם – אחרי הרופא – וכנראה לפני העורך-דין, של האמא היהודיה לעבוד בהייטק. העולם התפתח, המעבדים השתפרו, והיכולת להעביר תהליכים ידניים להיות אוטומטיים, או לפחות חצי-אוטומטיים נעשתה אפשרית.
הביקוש לתעשיות מקוונות עלה על חשבון חלק מהמקצועות בתעשיות המסורתיות:
מאגרי חיפוש פשוטים על חשבון חלק משמעותי מהספרנים,
פייסבוק על חשבון חלק משמעותי מהעיתונאים (נו, כעיתונאי לשעבר – מותר לי).

לפעמים נדמה שכולם רוצים להיות בהייטק. נפתחים קורסים חדשים כפטריות לאחר הגשם. עוד ועוד אופציות, כולל מרקטפלייסים עם רבבות קורסים. השאלה היא אם מרוב קורסים – גם החלומות קורסים. סטגדיש.

קורסים הם רק טקטיקה ולא אסטרטגיה בחיפוש עבודה

בשביל למצוא את הג׳וב הראשון בחברת הייטק צריך, בדרך כלל:
לשלוח קורות חיים טובים -> לקבל זימון למספר ראיונות עבודה > לעבור את כל הרעיונות לפחות במקום עבודה אחד ->  לקבל מבחני בית -> להצליח אותם -> לקבל המלצות.

הקורס בפני עצמו הוא תוספת לקורות החיים, כלומר לשלב הראשון בתהליך. עכשיו נשאל: האם הקורס, בפני עצמו, מרשים את המעסיק עד כדי-כך שהשורה הזאת בקורות החיים תגרום לו לזמן אותך לראיון?
התשובה היא שיש סיכוי שכן. הוא קלוש באופן כללי, והוא תלוי בהרבה מעבר לקורס עצמו: מה פיתחת במהלך הקורס? איפה עבדת לפני, כמה זמן? יש זיקה בינך לבין התחום שאתה שולח אליו קורות חיים? נשמע שאתה בעל יוזמה?  אגיד בהוגנות, שלפעמים הקורס הוא דרך לדעת האם התחום מעניין אותך. אבל גם לשם המטרה הזאת כדאי לבחור במקום טוב.

יש בעיות בהבטחות של הקורסים

נחלק את ההבטחות לשתיים: מקצועיות – שמתגלמות בסילבוס, ופרוצודורליות – שקשורות בשלבים של אחרי סיום הקורס (תעודה, מציאת עבודה וכו׳).

ברמה המקצועית, רוב הקורסים שהצצתי בסילבוס שלהם מוציאים סילבוס שהרבה מפתחים סיניורים לא כוללים את ה-stack שלו: מגוון שפות, עבודה עם דאטה בייסים, פרונט ובק אנד – וכל זה ב-400 שעות. מה הבעיה בזה? שזה זמן נהדר לשמוע הרצאות בתחומים האלו – אבל לא זמן להעמיק, להתנסות. להיכשל. לכתוב שאלה ב-stack overflow  ולהיחסם כי היא הייתה מטומטמת. נו – כל התהליך הזה של לימוד. במילים אחרות: כדי ללמוד את כל הכותרות של הסילבוס בזמן של הקורס, צריך לוותר על הקונספט הזה של… ללמוד. 

ברמה המהותית, אל תסמכו על ההבטחה למציאת עבודה בסוף. אני מצטער – אין מילה עדינה יותר מבולשיט להבטחה למציאת עבודה. כל עוד הם עצמם לא המעסיק – הם לא יכולים להבטיח את זה. הם לא שולטים במחשבות של המראיין, ואין מה לעשות – גם חלק מהאנשים שעוברים מסלול קלאסי של תואר ומצטיינים בו יכולים לא להתאים להרבה חברות. קורס של חצי שנה הוא לא ערובה לכלום מצד המעסיק. יש עוד הבטחות בנוגע ליוקרת התעודה (לא!), רמת המרצים (חלק מהמכללות יכולות להחליף אותם במהלך הקורס – זה קריטי) ועוד.

איך בכל זאת יודעים שקורס הוא טוב

אבל – יש קורסים טובים. הנה כמה תנאים הכרחיים אך לא מספיקים:

 • התמקצעות של המוסד: למקום שמוכר את הקורס יש מגוון של קורסים שהם תחת אותה קטגוריה בדיוק.
  מלבד יוצאים מהכלל, למקומות שמתפזרים אין באמת יכולת ניהול איכותי על הקורסים – וגם אם יהיה מופע טוב אחד עבור הקורס, הרי שהוא לא מעיד על הכלל.
  דוגמאות טובות: מקום שמלמד בנוסף לקורס פיתוח פרונט, וגם קורס ui ux, מקומות רק עם קורס אחד
  דוגמאות רעות: רוב המכללות הגדולות. מקומות עם כמה קורסים בלי קשר בינהם – כמו תיקון מכשירי טלפון, וקורס full stack
 • סילבוס הגיוני: כמות נמוכה של טכנולוגיות
 • צוות הקורס קטן – עד שלושה מרצים
 • קל למצוא את המרצים ב-Linkedin, ולכל אחד מהם יש דף מרשים
 • קל לבקש טלפון של מישהי או מישהו שלמד לפני שנה וחצי לפחות. על מקומות טובים אנשים שמחים להמליץ
 • מהצד השני, אפשר לשאול בקבוצות של מחפשי עבודה בתחום מה דעתם על קורס של מוסד מסויים
 • בשיחה – להתרשם מהמידע עליו: איפה הוא עובד היום? הוא באמת מפתח? מה הוא יודע? מה הוא עושה? כמה זמן לקח לו למצוא את העבודה?

לסיכום – חיפוש עבודה בהייטק דורש אסטרטגיה, ואם נוקטים בפרקטיקה של קורס – כדאי לבחור קורס טוב. ומילה ממני: יש בוטקאמפים נהדרים, אבל גם אחריהם (מניסיון) לוקח סביב החצי שנה למצוא עבודה עבור אנשים בלי רקע. וזה בסדר גמור – זה תהליך שיכול לקחת זמן. תרגעו, ותתמסרו אליו, בלי להיכנס למסלולים אלו ואחרים כי הם ״קיצור דרך״. מעסיקים מוכנים לשלם על האיכות.

מפתח תוכנה ו-SRE באיידוק מדיקל. בזמן הפנוי מנחה את הפודקאסט "המסלול להייטק" שעוסק בחיפוש עבודה ראשונה.

הישארו מעודכנים

הצטרפו לעמוד הטלגרם שלנו!

*זוהי קבוצה שקטה שבה רק האדמינים שולחים הודעות

עזרנו לכם? שתפו את הכתבה עם חברים!

יש לך מאמר שיעזור?

דילוג לתוכן