טיפים לכתיבת קורות חיים
סלביק ניימר
סלביק ניימר
מפתח מעל 10 שנים

טמפלט לקו"ח

נתחיל מהדבר הכי חשוב – עמית ברקאי, מתנדב בחברמי, הכין טמפלט מעולה לקו"ח. מוזמנים להוריד ולהשתמש בו.

קצת קונטקסט

לפני הטיפים, אני רוצה לתת לכם הצצה על איך נראה תהליך מעבר קו"ח מהצד של מנהל מגייס. הקונטקסט הזה חשוב כי הוא יתן לכם הבנה למה הטיפים שאכתוב כאן הם חשובים.

דמיינו שמהרגע שנפתחת משרה, אני מקבל עשרות קו"ח כל יום. אתם יודעים מה? נגיד שיש לי אפילו 5 משרות לאותו תפקיד, ועדיין כמות הקו"ח היא לא פרופורציונלית. מתוך אותה כמות מטורפת של קו"ח, צריך לבחור את אלה שאני רוצה לזמן לראיון. למה לא את כולם? כי ראיון זה יקר – זה עולה שעה וחצי של מראיין (+ זמן לכתוב סיכום ראיון). אז מלכתחילה אני רוצה לסנן את הקו"ח של אלה שאני חושב שיש פחות סיכוי שיעברו את הראיונות הטכניים.

כמה זמן אתם חושבים שאני אקדיש לקריאת קו"ח של כל מועמד/ת? אני מודה שאני מהמשקיעים, ומקדיש דקה, אולי דקה וחצי לכל קו"ח. יצא לי לדבר עם מנהלים מגייסים נוספים ועם אנשי HR, והרוב מסתפקים בחצי דקה בלבד לקו"ח.

תעצרו רגע – אתם משקיעים זמן בלכתוב קו"ח יפים ומפורטים, ובסוף הם מגיעים למישהו שמסתכל עליהם חצי דקה או דקה, ומחליט האם להתחיל איתכם תהליך גיוס או לא.

אין כאן טוב או לא טוב, נכון או לא נכון, צודק או לא צודק – ככה הדברים עובדים.

ועכשיו כשאתם יודעים את זה, בואו נדבר על מה אתם צריכים לעשות כדי כן לתפוס את תשומת הלב של מי שקורא שמרפרף על קורות החיים שלכם.

והנה הטיפים

קודם כל, תכתבו בצורה מתומצתת. כי ככל שיהיה יותר טקסט בקו"ח, אני אדלג על יותר ממנו (זוכרים דקה לקו"ח?). מה שלא חשוב, אל תכתבו. מה שכן חשוב, תכתבו בבולטים קצרים ולא כמשפטים ארוכים. אז אם תהיתם אם קו"ח חייבים להיכנס בעמוד אחד, אז התשובה החד משמעית היא שכן (אלא אם כן יש לכם מעל 20 שנות ניסיון בתעשייה, ואז אולי יש מקום לעמוד וחצי). שימו לב שאם הקו"ח שלכם תופסים יותר מעמוד אחד, זה יוצר רושם (אולי נכון?) שאתם לא יודעים להפריד בין עיקר לטפל, וחבל ליצור רושם כזה.

חשוב לא רק איך אתם כותבים את הקו"ח, אלא גם על מה אתם כותבים. חשוב שתכתבו על הדבר שאתם רוצים להתעסק בו. לדוגמה, אם התפקידים הקודמים שלכם היו ב-full-stack, ועכשיו החלטתם שאתם מחפשים משרה ב-front-end, אז בקו"ח תדגישו מה עשיתם ב-front-end בתפקידים הקודמים. דוגמה נוספת: אם בצבא עשיתם הרבה קורסים בערבית, ואז העברתם קורסים בערבית בעצמכם, ובכלל בזה התעסקתם כל השירות שלכם, זה אחלה – אבל תכתבו על זה רק כמה בולטים, ואת שאר הקו"ח תקדישו לדברים שרלוונטיים לתכנות (תואר, קורסים, פרויקטים שעשיתם וכדומה). המטרה שלכם היא שיהיה ממש קל לראות שאתם רלוונטיים למשרה, גם אם רק מרפרפים על הקו"ח.

אם יש משהו שממש חשוב לכם שמגייסים לא יפספסו, תשתמשו בהדגשות. למשל, אם אתם מחפשים משרה בפיתוח למובייל, אז תדגישו את הטכנולוגיות שאתם יודעים שרלוונטיות לפיתוח למובייל. ואם סיימתם את התואר בהצטיינות, אז גם כאן יש מקום להדגשה.

האם חשוב שקו"ח יהיו מעוצבים? לא. אבל הם כן חייבים להיות מאוד נוחים לקריאה. תעזרו למי שעובר על הקו"ח שלכם למצוא בקלות מה ההשכלה שלכם, איפה עבדתם, מתי ומה עשיתם בכל תפקיד וכדומה. תשתדלו שלמי שמסתכל על הקו"ח שלכם יהיה "נעים בעין": תתחילו את כל הבולטים מאות גדולה, תחליטו אם אתם שמים נקודה בסוף בולט או לא ותיצמדו לזה.

תבליטו במה אתם יותר טובים מהרבה אחרים. נניח שבדיוק סיימתם את התואר, והתחלתם לחפש עבודה. ברור לכם שיש עוד מאות אנשים שסיימו ביחד איתכם וגם הם מחפשים עבודה, נכון? מה מבדיל אתכם מהאחרים? אם התחלת לתכנת בגיל 13, או שהיית במגמת מחשבים בתיכון, מאוד כדאי לכתוב את זה, ולהדגיש את זה. אל תשאירו את זה לסוף הקו"ח, אלא תכתבו את זה ממש בהתחלה.

מחפשים את העבודה הראשונה שלכם? זה בסדר שעדיין אין לכם ניסיון בתעשיה. אבל בטוח עשיתם פרוייקטים מעניינים בלימודים, נכון? אז תכתבו עליהם. וזה לא מספיק לכתוב את שם הפרויקט, תכתבו עליו 2-3 שורות כדי להראות שהוא מסובך, ותדגישו את הטכנולוגיות בהן השתמשתם. אם תעלו את הפרוייקטים שעשיתם ל-GitHub ותשימו לינקים, זה יעיד על הרצינות שלכם.

אם אתם תורמים קוד פתוח? תכתבו את זה בקו"ח – מגייסים ממש מעריכים את זה (כמובן, מומלץ לשים לינק ל-GitHub, אם יש אפשרות). כאן ניתן למצוא רעיונות לפרוייקטים חברתיים שניתן להשתתף בהם על מנת לקבל ניסיון:

תירשמו ב-StackOverflow ל-tags בנושאים שאתם מבינים בהם (שפות תכנות, טכנולוגיות) כדי לקבל התראות כשמישהו מפרסם שאלה עם אחת התגיות האלה – תענו על מה שאתם יודעים, ותקבלו נקודות. מה שאתם לא מכירים, תלמדו מהתשובות של אחרים. כשתהיה לכם כמות לא זניחה של נקודות (נגיד אפילו 200), תכתבו בקו"ח שאתם עונים לאנשים ב-StackOverflow ושימו לינק לפרופיל שלכם – מגייסים ממש אוהבים את זה (על כל תשובה שלכם שמתקבלת, אתם מקבלים 25 נקודות, אז להגיע ל-200 זו לא בעיה).

עשיתם פרוייקטים בזמנכם הפנוי? תפרטו.

עשיתם קורסים ב-Udemy או כל פלטפורמה אחרת? תכתבו.

עשיתם דברים בחיים שמראים שאתם מצטיינים? תכתבו גם אם אין קשר לתיכנות (למשל, אם זכיתם באליפות הארץ בג'ודו, זה מראה שאתם יודעים להשקיע כמו שצריך כשאתם רוצים, מגייסים רואים את הדברים האלה).

אה, ותכתבו את הקו"ח באנגלית, ולא בעברית. למה? כי זה מה שמקובל למשרות בהייטק.

כתבתם קו"ח ורוצים שמישהו מחברמי יעבור עליהם ויעזור לכם לשפר אותם? בכיף! מוזמנים לעשות את זה כאן.

בהצלחה!

בעל ניסיון של שנים גם בתפקידים טכניים בכירים (בתחום ה-backend, גם ב-low level וגם ב-high level) וגם בתפקידי ניהול בכירים, עם ניסיון עשיר בגיוס לתפקידי פיתוח

הישארו מעודכנים

הצטרפו לעמוד הטלגרם שלנו!

*זוהי קבוצה שקטה שבה רק האדמינים שולחים הודעות

עזרנו לכם? שתפו את הכתבה עם חברים!

יש לך מאמר שיעזור?

דילוג לתוכן